Најубавите острови на светот :))) Сите “кој од кој” :)))

20 октомври, 20110
10

Маурициус е остров во Индискиот Океан околу 3000 километри од африканскиот брег. Островот e познат по своите бели песочни плажи, топлaта тиркизна вода и бујна тропска вегетација.

Во Шкотска се наоѓа островот Eilean Shone, кој наводно бил инспирација за опис на земјата Недодија во која живее Петар Пан.

Капри е остров во Итлија кој со години го посетуваат богати и ексцентрични туристи.

Сејшелите исто така спаѓаат во најлуксузните светски острови. Овој остров се наоѓа на Индискиот океан.

Најубав остров во Балеар е Кабрера и со полно право го нарекуваат остров на недопрената убавина.

Островот Бора Бора го открил британскиот истражувач Џејмс Кук во 18ти век. На Франција и припаднал во 19 век како протекторат во 1943 година, а во 1943 го окупирале американските сили и изградиле база. Островот е присоединет кон Франција во 1946 година со остатокот од Француска Полинезија.

Кајмански Острови се состојат од група од три острови кои се наоѓаат на Карибите. Населено е со околу 40.000 жители. Поголемиот дел живеат на островот Гранд Кајмански.

Островот Koh Phan Gan познат е по фантастичната природа, преубавите плажи и забави како Full Moon Party. На овој остров нема да видите многу од познатите ѕвезди, ниту шопинг центри. Островот е совршен за малди луѓе, полни со енергија.

Како и другите Јапонски острови, Крф никогаш не паднал под турска власт. Покрај Венеција, на островот низ историјата владееле и Римјаните, Византија, Англичаните и Французите и сите тие оставиле некое свое обележје кое до ден денес е препознатливо, како во архитектурата и уметноста која се одржала, така и во музеите и археолошките пронајдоци.

Крф е космополитски град со над 30.000 жители.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş