Највисоките облакодери во светот

20 август, 20110

Како што мажите се натпреваруваат со големината на нивниот полов орган, така и мега-градовите се натпреваруваат кој ќе изгради највисок облакодер. Натпреварот прилично добро им оди, бидејќи само што ќе изградат еден, веднаш започнуваат со градба на нов, уште повисок од претходниот. Ви ги претставуваме највисоките облакодери на светот во моментов, кои се гордост на градовите во кои се наоѓаат.

Бурџ Калифа во Дубаи, Обединети Арапски Емирати – 828 метри

Тајпеи 101 во Тајпеи, Тајван – 508 метри

Светскиот трговски центар во Шангај, Кина – 492 метри

Интернационалниот комерцијален центар во Хонконг, Кина – 484 метри

Кулите Патронас во Куала Лумпур, Малезија – 452 метри

Финансискиот центар Нанџинг Гринленд во Нанџинг, Кина –  450 метри

Кулата Вилас во Чикаго, Илиноис – 442 метри

Интернационален хотел Трамп во Чикаго, Илиноис – 423 метри

Кулата Јин Мао во Шангај, Кина – 420 метри

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit