Направете сами маска за лице

6 јуни, 20110
masks

Следниот пат кога ќе тргнете во набавка за намирници, земете некое овошје од кои самите ќе спремите маска за нега на кожата.

Маска од лимон за чистење на лицето

Состојки:

1/8 филџан мелени бадеми

2 лажички млеко или павлака

1 лажичка сок од лимон

Добро измешајте и ненесете на кожата. Кога маската ќе се исуши на кожата, темелно исплакнете со млака вода.

Како делува:

Според Д-р Сју Долан авторот на книгата “Природна нега: Рецепти за подмладување”, лимонот е природен извор на алфа-хидроксид кислина (АХА) и антиоксиданс. Долан вели: “Природниот облик на АХА, како што е лимонот е честа состојка на многубројни домашни рецепти за нега на кожата, не само поради тоа што одлично ја чисти кожата,исто така ја тонира, тој е нежен и ефикасен пилинг“.

Портокал за ревитализација на кожата

Состојки:

1 жолчка  од јајце

1 лажичка мед

1/8 филџан сок од свеж портокал

1 пакување желатин

Добро измешјте. Нежно измасирајте на кожата и оставете да делува 20 до 25 минути.

Како делува:

Портокалот е главен извор на АХА и витамин Ц, кој, клинички докажано, спречува настанување на брчки. Авторот на оваа маска Долан појаснува: “Жолчката дава влажност и цврстина, медот хидратизира, а сокот од портокал нежно ги отстранува мртвите клетки на кожата и потикнува создавање на нови клетки”.

Маажска за лице од јагоди

Состојки:

½ филџан свеши јагоди

1 лажица свежо млеко

1 лажица пченкарно брашно

Измешајте ги сите состојки додека не се изедначи смесата. Нанесете ја врз лицето и вратот и оставете да делува 20 минути. Исплакнете со топла вода. Оваа маска користете ја два пати неделно.

Како делува:

Јагодите содржат природни антиоксиданси, кои се многу добри против стареење, а киселината од јагодите ги отстранува мртвите клетки од кожата, оставајќи ја блескава и мазна.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/