Новак ја намали предноста на само 45 поена во однос на Рафа

6 јуни, 20110
tennis_ATP_00

На најновата АТП листа, од денеска донесе доста промении во најдобрите десет тенисери на светот, но ниедно кога во прашање се првите пет, што значи дека и понатаму светски рекет број 1 е Рафа Надал, пред Новак Џоковиќ и Рожер Федерер. Џоковиќ сега зад надал заостанува само 45 поена. Позицијата на српскиот тенисер не е загрозена, бидејќи Новак има преднос пред Федеред од преку 3000 поена. Еве како изгледа поредокот на 10 најдобри за следните седум дена: 1. Рафаел Надал (Шпанија) 12.070 (0), 2. Новак Џоковиќ (Србија) 12.025 (0), 3. Рожер Федерер (Швајцарија) 9.230 (0), 4. Енди Мареј (Велика Британија) 6.625 (0), 5. Робин Содерлинг (Шведска) 4.595 (0), 6. Давид Ферер (Шпанија) 4.150 (+1), 7. Томаш Бердих (Чешка) 3.490 (-1), 8. Гаел Монфис (Франција) 2.780 (+1), 9. Марди Фиш (САД) 2.440 (+1), 10. Енди Родик (САД) 2.200 (+1).

Извор: Спортнет

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma