НАТО бомбардираше осум воени бородови на Гадафи

20 мај, 20110
A-boat-carring-Tunisian-m-007
Сојузничките сили, предводени од НАТО во координанирани напади во три градови бомбардирале осум воени бродови на војската на либискиот лидер Моамер Гадафи.
Нападите биле изведени во либиската престолнина Триполи, Ал Кумс и Сирта.
Во соопштението на НАТО стои дека морале да преземат “решителна акција“ заради тоа што Гадафи во последно време ја користи морнарицата за напади врз цивилите.
Се уште не е познато дали во нападите има евентуални жртви.
Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi