Научниците откриле “црви од пеколот”

3 јуни, 20110
crvi od pekolot

Во неколку рудници на злато во Јужноафриканската Република, научниците откриле повеќеклеточни животни, нематоди, кои живеат на една и пол милја под површината на Земјата. Поради неверојатни можности да продираат длабоко во Земјата тие се наречени “црви од пеколот”.

Ова откритие е важно бидејќи со него се покренува прашањето за ширење на животот на Земјата и потенцијалниот подземен живот на други планети.

За релативно сложено суштество како што е нематодата да пробие толку длабоко во земјата е извонредно. На ова ново откритие во моментов работат многу групи на научници.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/