Нема повеќе “Додека смртта не не раздели”. Потпиши договор и венчај се на 2 години :)

30 септември, 20110
wedding-couple-locations

Пратениците во Мексико нудат можност на новите млади брачни парови да не се обврзуваат на заклетвата “Додека смртта не не раздели”, туку да можат да добијат дозвола за потпишување на договор со кој можат да бидат две години брак, известува Ројтерс. Левичарите во Владата предложиле реформата на граѓанското право, што би им овозможило на паровите сами да одлучат колку долго би биле во брак.
Ние предлагаме паровите кои сакаат да се венчаат да можат да потпишат договор на две години, и во случај бракот да не функционира, да можат лесно без големи судски разврски да го прекинат, изјавил Леонел Луна, еден од ко-авторите на законот. Тој се надева дека реформата до денот на гласање кој е на крајот на годината ќе добие доволна поддршка.
Во Мексико, околу половина од браковите завршуваат со развод, а тоа се случува обично во првите две години. На ваквиот предлог оштро се спротиставила црквата, тврдејќи дека реформата е апсурдна, и потикнува на неодговорно и неморално однесување.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris