Нордиска викинг диета за елиминација на вишокот килограми

7 ноември, 20110
viking

Нордиска викинг диета се базира на храна која ја користеле на старите Викинзи. Револуционерната нордискита исхрана ќе ви помогне трајно да се ослободите од вишокот килограми, без да стравувате дека тие ќе се вратат. Целта на оваа диета е да се изгуби по еден килограм секој месец .

Оваа диета е слична на медитеранскиот начин на, бидејќи содржи овошје, зеленчук, риба, млечни производи и нерафинирано брашно. Нутриционистите сметаат дека викинг диетата се базира на урамнотежена исхрана.

Со оваа диета дозволена храна е: јачмен, зеленчук, јогурт, риба, месо или живина, дивеч и сушени овошни плодови за десерт. Оброкот може да вклучува пржена риба, како харинга, лосос или пастрмка, кои се богати со протеини и омега 3 масни киселини.

Важни принципи на нордиската викинг диета се следниве:

Да се ​​јаде сезонска храна, кој доаѓа од вашето поднебје.

Да готвите дома, бидејќи тоа ќе ве натера да мислите на она што го јадете.

Да користите повеќе оцет и помалку масло.

Во секојдневната исхрана да внесете 70% свежа храна, најмногу овошје и зеленчук.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş