Нов хит на интернет! Заскитан пингвин!

5 август, 20110
pingvin

Кралскиот пингвин кој пред шест недели заскита од Антарктикот во Нов Зеланд, стана ѕвезда на Интернет ерата.

Пингвинот наречен Среќни нозе веќе има повеќе од 120.000 фанови кои се приклучија на камерата во зоолошката градина во Велингтон која постојано снима.

Се очекува дека илјадници луѓе се приклучат на акцијата кога Среќни нозе ќе биде пуштен во прирадата, со прикачен уред за следење преку глобален сателитски систем за навигација неговото патување ќе може да се следи на интернет. Ветеринарите неодамна изјави дека тој оздравел, бидејќи кога го нашле на плажата, бил болен, бидејќи јадел песок за кој мислел верува дека е снег кој е единствената форма на вода со која располагаат пингвините во нивното природно живеалиште.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi