Нов робот кој трча, скока и става пијалок! :)

11 ноември, 20110
robo

Јапонската компанија Хонда развила нова верзија на роботот „Асимо“. Тој инаку е најголемиот андроид на светот, физички се нема многу променето, но сега е повече подвижен и поинтелигентен.

Направен е за што подобро да ги имитира човечките движења, па така добил повеќе природност и флексибилност.

Од предходниот модел е 6 килограми полесен, па така добил на брзина и сега може да трча девет километри на час.

Нови перформанси се внесени и во неговите раце и нозе. Тој сега може да препознава гласови и лица на некои луѓе.

httpv://www.youtube.com/watch?v=eU93VmFyZbg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş