Нов земјотрес со јачина од 6, 2 степени го погоди Токио, нема опасност од цунами

14 март, 20110
japan-earthquake

Земјотрес со јачина од 6, 2 степени по Рихтер изутринава ја погоди јапонската престолнина и околните префектури.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри во океанот, во делот на североисточна Јапонија.

Јапонската метеоролошка агенција соопштила дека засега немало опасност од ново цунами.

Експертите пак, најавуваат дека во следните неколку дена земјотрес со јачина од седум степени би можел да ја погоди Јапонија неколку пати во еден час.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi