Нови правила на Оскар

16 јуни, 20110
MTO Opening

Од следната година во трката за златната статуа за најдобар филм ќе се воведе нов елемен на “изненадување”, што значи дека бројот на номинирани најдобри филмови ќе варира од пет до десет.

Академијата на филмска уметност и наука одлучи бројот на номинирани за Оскар да остане тајна до последен момент. Конечниот број на филмови кои ќе влезат во финалната трка ќе бидат соопштени на денот на објавување на номинации во јануари.

Новиот систем е воведен како би се постигнало поголема возбуда. Но, и да бидат номинирани филмови кои навистина тоа го заслужуваат.

BBC потесетува дека Академијата размислува и за замена на досегашниот начин на гласање, кој се врши по пошта да се замени со гласање по пат на интернет.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi