Оружјето не го измислија Балканците! Се тепале и пред 3 милиони години!

17 јули, 20110
98682_kamen-beta_f

Адис Абеба – Палеоантрополозите во Етиопија открија најстар доказ за употреба на камено орудие, пишува стручниот весник “Археологија”.
Коски стари повеќе од 3 милиони години се пронајдени во близина на наоѓалишето Дикиа и на нив се заприметуваат гребнатини кои делуваат да се направени од орудија направени од човек.
Доколку се испостави дека доказите се точни, тоа би можело да значи дека користењето на орудија датира од времето на Аустралопитекус, наш предок со релативно мал мозок.
Пред ова откритие, најстарата употреба на орудија е забележана пред 2,6 милиони години.
Помеѓу пронајдените работи е и бутна коска со гребнатини.
-Веднаш забележав дека гребнатините се како резултат на користење на камени орудиа- изјави Кертис Мареан од државниот универзитет на Аризона.
Поедини експерти се сомневаат во овие откритија.
Мануел Домингез-Родриго од универзитетот Комлутенс во Мадрид е експерт за фосилизација на коски. Тој вели дека слични белези на коски стари околу 6 милиони се пронајдени, но грбнатините се настанати како резултат на глодање од животни.
Маеран се надева дека со додатни докази ке ја докаже својата теорија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit