Пет лица уапсени во Британија, поради закана од терористички напад

3 мај, 20110
ALeqM5gtOeTIL9AfSl-JOG0U2ghGmOCb1w

Британската полиција вчера уапсила пет лица во близина на нуклеарната електрана “Селафилд“, поради сомнение од терористички напад, пишува хрватски “Дневник“, пренесува НетПрес.

Апсењето се случило откако премиерот Дејвид Камерон ја повика Велика Британија на претпазливост заради можни напади како одмазда за убиството на лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен.

Полицијата известила дека лицата биле на околу дваесеттина години, а биле уапсени откако полициски службеници го запреле возилото заради преглед.

Момчињата ја поминале ноќта во притвор на северозападот на Англија, од каде биле преместени во Манчестер.

Истрагата ја води британската антитерористичка полиција.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma