Во Италија уапсени 80 лица поврзани со мафијата

3 мај, 20110
anti-mafia-military-police-arrest-calabrian-mafia-2

Во рамки на најновата операција на италијанската полиција против мафијата, уапсени се околу 80 лица, а меѓу нив и градоначалник и двајца кандидати за претстојните локални избори на партијата на Берлускони.

Полицијата во Калабрија уапсила 40 лица заради поврзаност со моќниот локален синдикат на мафијата, а градоначалникот на местото Марина ди Џојоза, Роко Фермија е уапсен заради поврзани работи со мафијашки фирми.

Уапсен е и еден полицаец заради наводно изнесување информации во врска со истрагата.

Во областа кај Неапол уапсени се уште 40 лица заради принуда, шверц со дрога, обид за убиство и напади на кланот Полверино.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi