Пет намирници за рамен стомак

11 март, 20110
ramen stomak 1

За сите оние кои сакаат да имаат рамен стомак, освен вежбање потребно е и да внимаваат на исхраната. Постојат намирници кои ги топат масните наслаги во пределот на стомакот а такви се:

Авокадото- ова овошје изобилува со незаситени масти кои влегуваат во категоријата позитивни масти. Авокадото дава чувство на ситост, а при тоа не дебелее. Ги топи маснотиите во пределот на струкот.

Зелен чај- стручњаците велат дека три шољи на ден од овој чај се доволни за да се согорат 30 калории, да се стопат наслагите на стомакот, а освен тоа и го намалува целулитот.

Јогурт- освен тоа што ги топи маснотиите, исто така ја намалува надуеноста на стомакот и го забрзува варењето на храната. Се препорачува да се внесува секојдневно.

Боровница- содржи антиоксиданси кои го забрзуваат топењето на калориите. Ја забрзуваат циркулацијата на крвта и го спречуваат таложењето на мастите.

Чоколадно млеко- го спречува оштетувањето на мускулите и придонесува за нивната цврстина, односно помага за обликување на мускулите на стомакот. Затоа и спортистите го пијат чоколадното млеко толку често.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi