Почина насјстариот орангутан на светот

3 мај, 20110
dscf1033

Најстариот орангутан на светот, почина во саботата во зоолошка градина во Токио, јавила агенцијата Кјодо. Женката Моли според проценките имала 59 години и четри месеци. Таа по потекло е од Индонезија, во Јапонија има стигнато во 1955 година, а во последните години го стекна прекарот “уметница“ бидејќи сакала да црта.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi