Продолжуваат квалификациите за ЕУРО 2012

24 март, 20110
1

Квалификациите за Европското првенство во фудбал кое 2012. година ќе се одржи во Полска и Украина продолжуваат со мечевите во петок и сабота. Репрезентацијата на Македонија последниот воз за освојување на второто место во групата го ‘брка’ против Република Ирска, која амбиции да биде и прва, а интересен меч се очекува да одиграат и репрезентациите на Ерменија и Русија.

Од останатите мечеви вреди да се издвојат дуелите меѓу Шпанија и Чешка, потоа соседското дерби меѓу Велс и Англија, односно Норвешка и Данска, како и гостувањето на ослабените Холанѓани во Унгарија.

Прогнозите велат дека неизвесно би требало да биде и на дуелот во кој Србија ја пречекува Северна Ирска, а интересено би требало да биде и во Љубљана каде Словенија ќе се обиде да ги помати плановите на Италија.

Група А

Петок, 25. март:
20:30ч Австрија – Белгија

Сабота, 26. март:
20:00ч Германија – Казахстан

Табела: Германија 12 бода, Австрија 7, Турција 6, Белгија 4, Азербејџан 3, Казахстан 0.

Група Б

Сабота, 26. март:
16:00ч Ерменија – Русија
20:00ч Андора – Словачка
20:45ч Република Ирска – Македонија

Русија 9, Р. Ирска 7, Ерменија 7, Словачка 7, Македонија 4, Андора 0.

Група Ц

Петок, 25. март:
20:30ч Србија – Северна Ирска
20:45ч Словенија – Италија

Италија 10, Словенија 7, Естонија 6, Северна Ирска 5, Србија 4, Фарски Острови 1.

Група Д

Петок, 25. март:
21:00ч Луксембург – Франција

Сабота, 26. март:
19:15ч Босна и Херцеговина – Романија
20:00ч Албанија – Белорусија

Група Е

Петок, 25. март:
20:30ч Унгарија – Холандија

Група Ф

Сабота, 26. март:
18:00ч Грузија – Хрватска
19:05ч Израел – Летонија
20:30ч Малта – Грција

Група Г

Сабота, 26. март:
16:00ч Велс – Англија
17:45ч Бугарија – Швајцарија

Група Х

Сабота, 26. март:
19:00ч Кипар – Исланд
20:00ч Норвешка – Данска

Група И

Петок, 25. март:
22:00ч Шпанија – Чешка.

 

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksiEskişehir Odunpazarı Escort Işıltı