Пронајден наголемиот фосил од пајак во светот

22 април, 20110
spiderweb

Научниците откриле најголем фосил на пајак кој е најден до сега во светот. Пајакот наречен Nephila jurassica е долг 2 инчи. Тој бил пронајден во фосилното богатство во карпите во близина на селото Daohugou во североисточна Кина. Тој датира од пред 165 милиони години. Пајаците од истата фамилија постојат и денеска.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi