Пронајдена е статуата на Аменхотеп III

28 април, 20110
Statue-of-Amenhotep-III-u-007

Египетските археолози ја пронајдоа најголемата статуа на Аменхотеп III  која е висока 13 метри. На статуата и фали главата и се состои од седум огромни блокови. Таа е пронајдена во неговиот храм во Луксор.

Оваа статуа е една од двете огромни статуи кои стоеле на северниот влез во големиот храм кој се наоѓал на западниот брег на Нил, а сега на ова место се извршуваат обемни археолошки истражувања.

Инаку Аменхотеп III владеел во 14 век п.н.е.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi