Пронајдени 1300 години стари скулптури на воини од Маите

8 јули, 20110
naslovna

Мексиканските археолози пронашле две скулптури на воини од маите, во Јужно Мексико, за кои се верува дека се стари 1300 години.

Двете раскошни скулптури во природна големина, можат да обезбедат информации за сојузите и војните на градовите во кои живееле маите, за време на самракот од нивната цивилизација.

Мексиканскиот археолог Хуан Хадеун рекол дека 1,5 метри високите скулптури  се пронајдени во мај оваа година во Тонини во јужната држава Чипас.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit