Пронајдено е сидрото на стариот пират Црнобрада

30 мај, 20110
sidro

Изминатиов викенд истражувачите во Северна Каролина го пронајдоа сидрото на стариот пират Црнобрада. Тие пред 15 години ги пронашле остатоците од бродот, а сега и сидрото. Се верува дека постојат околу 225.000, а до сега пронашле 100.000 остатоци. Пронаоѓањето на сидрото се смета за важно откритие, а се наоѓало во плитките води на океанот што ги изненадило истражувачите.

Пиратот без брод останал пред триста години, а ширел страв заради својата суровост на Атлантикот. Тој загинал во една битка и набргу откако го загубил бродот кој бил наречен “Одмазада на кралицата Ана”. Изложбата на остатоците кои се пронајдени ќе се одржи на 11-ти јуни во Бофор.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma