Радијацијата се шири надвор од Јапонија: Зголемено зрачењето во Владивосток

15 март, 20110
japannucleard

Дури 800 километри од Фукушима, во руски Владивосток е забележан пораст на радијацијата, по експлозиите во нуклеарката „Фукишима 1“ во Јапонија. Според последните информации, соопштени во медиумите, нивото на радијација полека се зголемува  на истокот на Русија.
Руската војска е подготвена, во случај на зголемено зрачење, да ги евакуира граѓаните на островот Сакхалин и Јужен Курил, јавуваат денес руските агенции.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi