Рекордерот Роналдо: Им благодарам на соиграчите

22 мај, 20110
Cristiano-ronaldo2-real-madrid-forward

Кристијано Роналдо во саботата стана новиот најдобар стрелев во историјата на шпанското фудбалско првенство по бројот на постигнати погодоци во една сезона.

Роналдо синоќа постигна два гола во победата на Реал над Алмерија со резултат од 8:1 и така стигна до бројката од 40 погодоци во шпанската лига.

”Морам да им се заблагодарам на соиграчите. Наградата за најдобар стрелец во Примера е за сите нас. Ми помогнаа да стигнам до бројката од 40 погодоци. Среќно сме, бидејќи одигравме одличен меч. Стигнавме до цифрата од 102 гола во сезона, што не е лесно, Сезоната не беше таква каква што се надевавме, но тренерот сакаше да ја завршиме на најдобар можен начин со многу погодоци, се со цел следната да ја започнеме многу поамбициозно.” – рекол Роналдо.

Најскапиот фудбалер на светот ги надмина досегашните постигнувања на Санчез и Заре по бројот на погодоци на Пиринеите. Двајцата легендарни фудбалери постигнаа по 38 погодоци.

Португалецот беше стрелец на 53 гола на 54 меча во сите натпреварувања оваа сезона.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/