Ризични периоди за појава на анемија

5 мај, 20110
anemija

Слабокрвност и анемија се болести кои можат да се појават во било кој период од животот, но сепак постојат одредени периоди и услови за ризик од нивна појава.

Најчесто таа се појавува кај бебињата и децата кои се родени пред време или се родиле со мала телесна тежина. Во втората група спаѓаат децата кои имале забрзан раст, па кај нив се јавил недостаток на железо.

Кај жените анемијата најчесто се јавува за време на обилни ментсруални крварења. Во ризичната група спаѓаат и вегетаријанците затоа што нивното тело не е во состојба да апсорбира поголема количина на железо од зеленчук и житарици.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/