Ролинг Стоунс

7 јуни, 20110
The-Rolling-Stones

Ролинг Стоунс (The Rolling Stones) се британски рокенрол бенд  кој станал познат во 60-тите години. Тие се оригинални во мешањето на разни правци од американските композиции во нова форма на популарна музика. На почетокот на нивната кариера тие свиреле преработки на блуз, ритам и блуз, кантри и рокенрол музика. Нивните први нумери биле преработки на песни Чак Бери, Роберт Џонсон, Скримин Џеј Хокинс и Хенк Вилијамс, меѓу другите. Иако основачите на бендот Мик Џегер и Кит Ричардас се сметаат за едни од најголемите тектописци во популарната музика, бендот никогаш не престанал да биде инспириран и од другите жанрови. Реге, панк и денс музика, сите жанрови наоѓаат место на нивните плочи.

Гитаристот (и првичниот фронтмен) Брајан Џонс, иако популарен и харизматичен, бил избркан од групата во 1969 и умрел со таинствена смрт подоцна во таа година, претпоставена несреќа во тоа време, иако постојат обвинувања дека тој бил убиен. Џегер и Ричардс ќе го преземат пишувањето на текстови и изведбата. Џонс преферирал да се остане блиску до блуз звукот, иако експериментирал со гитара, но Џегер и Ричардс го прошириле музичкиот пристап на Ролинг Стоунс.

http://www.youtube.com/watch?v=6CFYWEkQ8VM

http://www.youtube.com/watch?v=ElOXKt0v7-A

http://www.youtube.com/watch?v=6DVCgKsqn30

http://www.youtube.com/watch?v=coQwMvlf3QE

http://www.youtube.com/watch?v=Q064YiN28eU

http://www.youtube.com/watch?v=BzZHmHqEE7k

http://www.youtube.com/watch?v=XIX0ZDqDljA

http://www.youtube.com/watch?v=d-2Ai9hboOo

http://www.youtube.com/watch?v=m4ollsKu1Ak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/