Саудијките имаа право да возат автомобили

23 јуни, 20110
saudi-women2

Саудиските жени кои бараа право да возат автомобили, се храбри и имаат потполно право да се бора за таа цел за да се елиминира оваа забрана, оценила аммериканскиот државен секретар Хилари Клинтон на една прес конференција.

На прашањето што мисли таа за кампањата која е покрената за забрана на саудиските жени да возат автомобили, шефицата на американската дипломатија изјавила дека максимално ги подржува ваквите борби за права.

На почетокот на овој месец во едно отворено писмо кое беше потпишано од 10.000 лица, го повикаа државниот секретар да го поддржи правоо на саудиските жени да возат.

Во петокот вкупно 42 саудиски жени одговориле на апелот и жалбата за спротиставување на забраната за возење, според кампањата Women2drive.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma