Секој развод како заразна болест, се шири како „куга“!

21 август, 20110
razvod

Истражувачите овој домино-ефект го објаснуваат со фактот дека разводот на пријателот ги охрабрува  двојките во истото друштво на испитување на нивната врска.

Разводот може да биде заразен, може да се шири како болест во семејството, во бизнисот, меѓу пријателите, веруваат научниците. Ова значи ако вашиот колега од работа или пријател има развод, можноста и вие да се разведете е 75 %.

Истражувачите овој домино- ефект го објаснуваат со фактот дека разводот на пријателите ги охрабрува пријателите од истото друштво на испитување на нивната врска, брак, пренесува Дејли Маил. Ова откритие доаѓа од студијата спроведена на повеќе од 12 илјади американци во периодот од 1948 година па се до денес.

-Намерата некоја личност за да се разведе не зависи само од тоа дали е разведена нејзината пријателка, него веќе и дали на пријателот пријателот е разведен. Учесниците во тоа имаат    75 % поголеми шанси да се разведат. Ефектот на развод, пријатели на пријатели, за возврат ќе влијае 33 % на вашиот развод-објаснува Др. Роуз МкДермотт од Универзитетот Браун во Род Ајсланд.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit