Сексот – најдобар начин за губење калории

18 август, 20110
seks

Британските научници се повеќе го препорачуваат сексот како вежба која ја намалува опасноста од појава на болести на срцето и го продолжува животот.

Имено, ендорфините што се ослободуваат во текот на оргазмот, ги стимулираат клетките на имунолошкиот систем што ги откриваат болестите како што е ракот, а исто така делуваат и врз намалување на брчките.

Според интернет страната на британското здравство „Директ“, сексот има подобар ефект од класичните вежби.

„Заборавете на џогинг или вежбање. Во сексот се користат сите мускули, тој ги поттикнува срцето и белите дробови на забрзана работа и согорува околу 300 калории на час“, се вели на оваа интернет страна.

Сексот во крвта ослободува хемикалии што ја ублажуваат болката, а се намалуваат и брчките. Освен тоа, создавањето на поголеми количества од хормоните естроген и тестостерон се одрзува на здравјето на мускулите и коските и создава супер чувство во телото.

Некои стручњаци, меѓутоа, тврдат дека сексот иако без сомнение е здрав, сепак не смее директно да се поврзува со намалување на ризикот од заболувања на срцето или пак со должината на животот.

Актерката Ким Катрал, инаку позната како Саманта од ултра популарната серија „Сексот и Градот“, отворено признава дека водењето љубов е нејзиниот најомилен начин на слабеење, покрај пилатесот.

Пола саат дневно водење љубов согорува од 150 до 300 калории во зависност од активноста при водењето љубов – Кери Мекклоски во книгата The Ultimate Sex Diet.

Сите оние кои не обожаваат физички активности, килограмите можат да ги изгубат при секојднена работа. Имено за да согорите 200 калории потребно е да 48 минутно чистење на домот или 128 минути готвење на некој оброк. Оние кои се по шопингот би потрошиле 200 калории ако 63 минути се шетаат и гледаат по излози во некој трговски центар.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit