Со авокадо против брчките

1 февруари, 20110
avokado

Старата поговорка “Вие сте тоа што јадете” е договор за многу наши прашања. За тоа какво ќе биде нашето здравје, зависи од начинот на нашата исхрана. Како ќе изгледаат нашата кожа, коса и нокти исто така зависи од нашата исхрана. Голем дел од витамините, минералите и есенцијалните масла кои се потребни ги внесуваме токму преку исхраната. Затоа треба да тргнеме во потрга по здрава храна, која ќе ни пружи оптимално здравје на нашата кожа. Но, освен како храна, продуктите може да ги користиме и директно на кожата. Авокадото е извор на витаминот E. Затоа коритете го и како маска за лицето. Со тоа ќе ја спречите појавата на брчки. Зелениот чај е голем пријател на кожата. Богат е со полифеноли и антиоксиданси. Доматите исто така можат да ви помогнат за убава и здрава кожа. Тие успежно ги решаваат проблемите со изгорениците. Лососот е богат со каротеноид, кој ја подобрува еластичноста на кожата и ја спречува појавата на брчки. Јајцата, освен во исхараната користете ги како маска на лицето. Тие се одлични за сувата кожа. Калинката исто така помага кај сувата кожа, а и за побрзо исцелување на раните. Освен јајцата кои се извор на протеини, гравот и мешункастиот зеленчук исто така е одличен за здравата кожа. Амино киселините кои ги содржат го забрзуваат процесот на регенерација на клетките.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/