Со триумф против БиХ потврден пласманот на Континенталниот ракометен собир

13 јуни, 20110
reprezentacija-rakomet-grupa

Најдобрите македонски ракометари на најдобар можен начин го потврдија пласманот на Европското првенство, кое во јануари 2012. година во Србија. Вечерва со победа над БиХ во последниот меч од групната фаза од квалификациите со 25:19, нашите репрезентативци го освоија второто место кое не носи во Ниш, каде најверојатно ќе ги играме средбите од групата на ЕП.

Откако нешто порано денеска, Унгарија ја победи селекцијата на Естонија со 34:27 стана јасно дека дуелот на машката ракометна репрезентација на Македонија со БиХ нема резултатско значење. Сепак, нашите ракометари пред полната арена „Борис Трајковски“ со победа го потврдија пласманот на Континенталниот собир.

Најпрецизен во нашиот табор во победата над БиХ, како по обичај беше Кире Лазаров со 6 постигнати погодоци, по 4 додадоа Мојсовски, Ф. Лазаров и С. Стоилов. Меѓу Босанците најефикасен беше Стојановиќ со 6 гола.

Извор: Спортнет

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/