Солариумот е полн со пот, бактерии и вируси

27 август, 20110
solarijum-498

 Познато е дека солариумот може да биде опасен за вашата кожа, но опасноста од меланом не е едно нешто кај луѓето кои сакаат да направат вештачки тен, треба да го спречат потемнувањето.

Поточно, проблематични се хигиенските услови во кои ќе се сончате, бидејќи вработените во салоните за убавина нема да ви кажат дека солариум креветите се слабо чистени по неговата употреба.

Вработените во салонот често ги чистат лежиштата само површно и секогаш користат само една иста крпа.

“Да знаете само на што лежите би ви се слошило, бидејќи луѓето пред вас имаат оставено многу пот и кој знае уште што”, кажуваат истражувачите, па можно е после солариум да фатите инфекција или да ви се појават мозолчиња.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma