Sony повторно хакиран?

3 јуни, 20110
421100404de8a5388a82c100048542_orig

Веста за новиот напад, овој пат на SonyPictures.com, доаѓа само еден ден откако предходно хакираниот PSN е вратен во функција.

Хакерската група LulzSec  тврди дека го извела нападот на SonyPictures.com и дошла до сопственост на личните податоци на повеќе од милион корисници.

Оваа група објавила список на компромитирани сајтови заедно со линкови од документи кои содржат делови од материјалите за кои оваа група тврди дека се украдени од компанијата Sony.

Иако послените месец дена, оваа компанија претрпе повеќе напади, а како последица од нив речиси податоци од пола милион корисници стигнаа во рацете на непознати лица, а се чини и дека Sony не превзема најдобри чекори за подобра заштита.

Групата LulzSec објавила дека пристапот до податоците го направила само со една SQL, и дека податоците не биле заштитени.

Од компанијата Sony се уште немаат даде официјално соопштение за овие тврдења за хакерски напад.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/