Тајван ја легализираше проституцијата! Ќе се казнуваат проститутките, но не и клинетите! :)

5 ноември, 20110
95844-33

Тајван реши да ја легализира проституцијата во посебно обележаните квартови каде е ставена точка за казнување на проститутките ако отстапат од законот, но не и оние кои ќе ги користат нивните услуги.

Тајванскиот парламент го усвои законот, по жестока расправа, според која секој што же биде фатен како продава сексуални услуги надвор од границите на определените зони (квартови) кои ќе бидат обележени ќе платат казна до 1000, а макроата може да бидат казнети и до 1600 долари.

Бидејќи демонстрантите ја осудиле децениската забрана како неправда кон жените и повикале на усвојување на закони за да се одржи релативна еднаквост на половите. Парламентот во Тајван реши проституцијата да ја легализира во земјата, но само во зоните кои ќе ги  определи локалната власт.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş