Точната локација каде бил пронајден Бин Ладен на Google мапите

3 мај, 20110
osama-bin-laden-mapa

Точната локација на која е пронајден набараниот терорист на сите времиња Осама Бин Ладен, може да се види  на интернет. Поточно, Google maps го означи скривалиштето во близина на градот Аботабад, иако официјално се уште не е потврдено дека ова е правото место каде се криел лидерот на Ал Каеда.

Колумнистите од ’New York Timesa’ исто така шпекулираа дали станува збор зграда во споменатиот град во провинцијата Khyber Paktunkva на границата со Авганистан.

Овие згради се наоѓаат на само 400 метри одалеченост од полициската станица, но и од болницата. Во близина на зградата имало и воена база, аеродром и голф терени, а до овие локации Бин Ладен можел да стигне за помалку од еден час. Неко медиуми пак шпеклуираа дека скривалиштето на Бин Ладен, всушност била луксузна зграда, каде тој немал ни телефон ни интернет.

Според официјалните извештаи, Осама е пронајден така што американците го прателе неговиот курир.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi