Топ 10 филмови со најголема заработка

21 јуни, 20110

10. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010)
Првиот дел од седмото продолжение за Хари Потер, не е само во добра трка против злото, туку трча и победничка со заработка од $946,080,434 со што го почнуваме одбројувањето.


9.Pirates of the Caribbean: At World’s End (2007)
Изгеда никогаш доста од харизматичниот пират Jack Sparrow, заработка од $946,080,434

8.Harry Potter and the Sorcerer’s Stone (2001)
Првиот дел од истоимената книга за деца, помина одлично и кај филмската публика, запознавајќи го малиот волшебник со наочари на 8 место со заработка од $968,657,891


7. The Dark Knight (2008)
Темниот  херојот на Готам, големиот црн лиљак повторно против шегите, кои знаат да бидат и невкусни . Заработка од $1,001,921,825


6. Alice in Wonderland (2010)
Многу верзии од оваа приказна но филмуваната од генијот Тим Бартон, На 6 место со заработка од $1,023,285,206

5. Toy Story 3 (2010)
Играчките се враќаат во градот и тоа на широка врата, заработка од $1,062,984,497


4. Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest
Повторно продолжение и повторно една од главните улоги  Johnny Depp, на публиката не и е доста од авантурите на пиратите, вториот дел со заработка од $1,065,896,541

3. The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)
Третиот дел од Прстенот на трето место! Добар доказ дека филмот беше долгоочекуван, полн со магија која му помогна со заработка од $1,129,219,252


2. TITANIC (1997)
Со заработка од $1,835,300,000 Титаник се рангира на второ место, James Cameron дефинитвно направи мега хит кој долго време се рангира на врвот во многу топ листи.


1. AVATAR (2009)
со неверојатни $2,781,505,847 приход  убедливо на прво место е 3Д атракцијата AVATAR (2009), уште еднаш James Cameron покажа дека љубовта е посилна од се???

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/