Топ 10 најбрзи животни

29 јули, 20110

1. Чита – член на фамилијата мачки е најбрзото животно во светот, кое за 3 секунди може да развие огромна брзина, поголема од некои спортски автомобили. Брзина – 114kmh


2. Pronghorn Антилопа – животно кое потекнува од Северна Америка. Брзина – 95kmh


3. Гну – од Јужна и Истчна Африка. Брзина – 80kmh


4. Лав – кралот на животните најчесто го има во Азија и Африка. Брзина – 80kmh


5. Ситна јужноафриканска газела – средна по големина од газелите, ова животно има тенденција да високо да скока. Брзина – 80kmh


6. Кафеав зајак – најмалото животно на оваа листа, најчесто го има во голем дел од Европа и Западна Азија. Брзина – 77kmh


7. Црвена лисица – природните популации на ова животно ги има во САД, Европа, Северна Африка и Азија. Брзина 77kmh


8. Гант газела – најдено во Источна Африка. Брзина – 76kmh


9. Томсон газела – потекнува од африканските савани, а мигрираат во стада од стотици или илјадници и успешно избегнуваат предатори поради големата брзина. Брзина – 76kmh


10. Коњ – често и домашно животно, кое често можеме да го видиме и во трките. Брзина – 72kmh

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit