Топ 10 најстрашни земјотреси на сите времиња

25 јули, 20110
zemjotresi

1. 1556: Shaanxi, Кина – ова е можеби најсмртоносниот и најстрашниот земјотрес, но и земјотрес за кого најмалку се зборувало, поради фактот што се случил пред околу 450 години. Загинале 830,000 луѓе, а јачината била 8.0 степени според Рихтер.


2. 1976: Tangshan, Кина – оваа земја ја има таа несреќа да го има и вториот најкрвав земјотрес во светот. Извештаите од овој земјотрес наведоа дека 700,000 загинати, а јачината била 7,8 степени според Рихтеровата скала.


3. 2004: Цунамито на Индискиот Океан – на 26 декември земјотрес со јачина од 9,2 степени го затресе дното на Индискиот Океан, ослободувајќи енергија еднаква на онаа на 23.000 атомски бомби. Поради тоа, се создадоа бранови високи над 50 метри кои тргнаа кон бреговите на 11 земји. Официјалната бројка на загинати беше 227.898 лица.


4. 1920: Haiyuan, Кина – на 16 декември 1920 година, се случи земјотрес со јачина од 7.8 степени според Рихтер, кој предизвика реките да го сменат курсот, и да се случат неколку лизгања на земјиште. Се проценува дека во овој земјотрес имаат загинато 200.000 луѓе.


5. 1923: Kanto, Јапонија – овој земјотрес со јачина од 7.9 степени според Рихтер остави скоро 143.000 жртви позади себе.


6. 1948: Туркменистан – земјотресот од 7.3 степени го претвори градот Ашхабад во урнатини. Билансот на загинати од оваа катастрофа изнесуваше 110.000 лица.

 

7. 2008: Sichuan Province, Кина – 87.000 лица загинаа, а 10 милиони останаа без покрив над главата, од земјотресот со јачина од 7.9 степени. Од загинатите скоро 10.000 биле деца.


8. 2005: Kashmir, Пакистан – силен земјотрес од 7.6 степени го погоди овој град, а 79.000 лица беа загинати.


9. 1908: Messina, Италија – земјотресот кој бил со јачина од 7.5 степени остави неколку градови во Италија разрушени, а беа загинати 80.000 луѓе.


10. 1970: Chimbote, Перу – силниот земјотрес бил со јачина од 7.9 степени и со епицентар во Тихиот Океан, но сепак во катастрофата загинаа 70.000 луѓе, а 800.000 останаа бездомници. Лизгање на земјиште, со остатоци од урнатини патувале со неверојатна брзина по планината Navado Huascaran, а тоа дополнително допринело за уништување на многу околни села. Потресот се почуствувал дури до Лима.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit