Топ 10 највкусни јадења во светот

25 јули, 20110
jadenje

Некоја храна ја јадеме за да останеме живи, друга пак за да ги разбуди сите наши сетила. Дали сте гурмани или не, не е толку битно, доколку би имале можност да вкусите некоја од следниве најдбори јадења во светот, немојте да ја пропуштите.

1. Масаман кари, Тајланд – ова е најдобрата храна со зачинот кари. Зачинето, слатко, кисело, со својата комбинација на вкусови нема да ве разочара.


2. Неаполската пица, Италија – најдобра пица во светот се знае каде се прави, во Неапол. Со само неколку состојки, тесто, домати, маслиново масло и босилек, ова е најдобра пица во светот.


3. Мексиканско чоколадо – маите го пиеле, а денеска сите ние се радуваме што постои чоколадото.


4. Суши, Јапонија – една од најздравите храни во светот, сирова риба со ориз, но не е само тоа, битен е и начинот на кој јапонците сето тоа го пакуваат, неможете да останете рамнодушни, а да не пробате.


5. Пекингшка патка, Кина – на прво поглед е можеби како секоја друга приготвена патка, но тајна е во нејзината глазура од специфичен сируп на кожата на патката и бавното печење во рерна.


6. Хамбургер, Германија – ако нешто е толку вкусно што луѓето во светот трошат над 20 милијарди долари секоја година, тоа сигурно е хамбургерот, а најдобриот можете да го вкусите во Германија.


7. Пенанг асам лакса, Малезија – едно од најпознатите јадења во оваа земја, зачинета кисела риба, со чили, нане, кормид, ананас и тестенини.


8. Том јум Гоонг, Тајланд – ремек делото од храна, ракчиња, печурки, домати, лимонови листови, обично посипано со кокосово мелко и павлака, ова е најдоброто тајландско надење, а најбитно од се е што е ефтино.


9. Сладолед, САД – можеби мислите дека сте ги пробале сите вкусови на сладоледи, но кога ќе отидете во САД и ќе порачате сладолед, а тој ќе ви биде послужен со орви, мачмелоу, разни преливи ќе сфатите дека сте згрешиле.


10. Пилешки муамба, Габон – овој рецепт се прави исклучиво со путер од кикирики, вклучува пилешко, луто чили, лук, домати, пиперки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi