Топ 50 најдобри порно актерки – 1 дел.

14 јуни, 20110
0 copy

50. Jenna Haze

Jenna Haze е родена на 22 Фервуари 1982 година. Таа е позната американска порно актерка. Нејзината кариера во порно индустријата започнала во 2001 на 19 годишна возраст. Во периодот од 2002 до 2005 работела за продукциската куќа Jill Kelly Productions. На почетокот снимала сцени само со девојки, поради инсистирањето на нејзиното момче кое работело како камерман во порно индуастријата. Но веќе во 2006 година започнала да снима сцени и со мажи во филмот Jenna Haze Darkside, продуциран од Jules Jordan. Haze има освоено повеќе награди во порно индустријата, вклучувајќи ја наградата AVN Award for Best New Starlet во 2003 година и наградата AVN Award for Female Performer of the Year во 2009 година.

 

 

49. Briana Banks

Briana Banks е родена на 21 Мај 1979 година во Минхен, Германија. Таа е позната американско-германска порно актерка и модел.

На свои 4 години со родителите се сели во Лос Анџелес, Калифорнија. Во раните години работела како модел за детски списанија и други професии како секретарка, пица мајстор и др.

Во 1999 година добила понуда од порнографски магазин да позира гола, каде потоа истиот фотограф ја внел во порно индустријата. Нејзиниот прв фил бил University Coeds 18, за Dane Entertainment. Нејзиното препознатливо име во порно индустријата било “Mirage”, но подоцна одлучила да го користи прекарот “Banks” по моделот Tyra Banks.

Интересно е за Briana Banks да се напомене дека таа ги има најдолгите нозе во порно индустријата(91 см).

Во 2006 година Banks поднела тужба против Doc Johnson Enterprises во висина од 75.000 долари, во тужбата било наведено декаDoc Johnson Enterprises креирале модели со гениталиите на познатата порно актерка.

Познати остварувања на Briana Banks се следниве:

 

 • Penthouse Pet June 2001
 • Hot D’Or Cannes 2001 – Best American New Starlet
 • AVN awards for “Best Renting Title of the Year”, and “Best Selling Title of the Year”, Briana Loves Jenna, 2003
 • 2009 AVN Hall of Fame inducteе

 

48. Jessica Lynn

Jessica Lynn е родена на 7 Август во 1985 година во Охајо . Своето деби во порно индустријата го има во 2007 година на 22 годишна возраст. Веќе во првата година од нејзиното деби имала значајни улоги каде се појавувала во лезбејски сцени, сцени со мастурбации, хардкор и др. Фановите најмногу ја посакуваат поради 34D имплантите на нејзините гради кои се вклопуваат во нејзината убава фигура. Интересно е да се каже дека Jessica Lynn нема тетоважи на своето тело и се уште нема освоено некоја престижна награда во порно индустријата.

Во текот на кариерата има работено за неколку компании од порно индустријата како, Digital Sin, New Sensations, Penthouse, Jules Jordan Video, Red Light District и Evil Angel.

 

47. Shawna Leneé

Shawna Leneé е родена 12 Април во 1987 година во Кливленд, Охајо. Таа е позната американска порно актерка и модел. Своето деби во порно индустријата го има направено на свои 18 години. Во Јули 2008 година се појавила на насловната страна на магазинот Penthouse. Во 2009 година била избрана за Penthouse Pet на годината. Таа бргу станала омилена помеѓу порно фановите. Во 2010 година на AVN Awards ја добива наградата ‘Unsung Starlet of the Year’.

Во прилог се сите награди на оваа порно актерка:

 • 2010 AVN awards – Unsung Starlet of the Year
 • 2008 June Penthouse Pet of the Month
 • 2009 Penthouse Pet of the Year Runner-Up
 • 2008 Dr. Jay’s Must-See Girl
 • 2008 Fleshbot’s Crush of the Year

 

 

 

46. Madison Ivy

Madison Ivy е родена 14 Јуни во 1989 година во Бавариа, Германија. Таа е позната американска порно актерка и модел. Иако е родена во Германија таа бргу се сели во САД во Тексас, подоцна живеела во Сакараменто. Пред да стане порно актерка се занимавала со играње во стриптиз клубови каде ја сретнала порно актеркаAuror Snow, која и дала контакти од луѓе во порно индустријата.

За нејзе велат дека е доста стабилна личност и покрај актерството работи и како личен тренер  и јога инструктор. Според Ivy нејзина најдобра поза кога снима порно филмови е кога нозете и се позади главата. Во Декември 2009 година била подложена на операција за зголемување на градите.

Еве ги достигнувањата на оваа актерка:

 • 2009: AVN Award nominee – Best All-Girl Group Sex Scene – Not Bewitched XXX
 • 2010: AVN Award nominee – Best All-Girl Group Sex Scene – Party of Feet

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma