Творецот на Нутела загинал додека возел точак

19 април, 20110
nutella1

Почина творецот и сопственикот на Нутела, Пиетро Фереро. Главниот и извршен директор на групацијата Фереро, починал од срцев удар додека бил на велосипед на крајбрежниот пат во близина на Кејп Таун, Јужна Африка за време на пауза од еден состанок.

За несреќата се огласил и италијанскиот министер за надворешни Франко Фратини кој изјавил, дека Италија загубила бизнисмен што ги претставувал најдобрите квалитети на италијанската економија.
Компанијата „Фереро спа“ покрај познатиот кремот Нутела ги произведува популарните киндер јајцата, но и многу други светски познати чоколадни производи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma