U2

6 јуни, 20110
u2

U2 (Jу ту) е името на ирската рок група создадена во Даблин во 1976 година. Бендот го сочинуваат Боно (вокал, гитара), Еџ (гитара, клавир, вокал и бас ), Адам Клејтон (бас) и Лари Мален (тапан).

Групата Ју ту до денес има продадено повеќе од 120 милиони студиски албуми и повеќе од 50 милиони компилации и снимки од настапи во живо, шест пати некој од нивните албуми бил прво место на американските топ-листи, а девет пати во Велика Британија. Имаат освоено 22 Греми награди, најмногу после Стиви Вондер.

U2 е една од најпопуларните рок групи во светот уште од осумдесеттите години. Групата е политички активна, посебно во сферата на човекови права. Активисти се на проектот Make Poverty History,а Боно е активист на организацијата DATA (Debt, AIDS, Trade in Africa – Државен долг, сида и трговија во Африка).

http://www.youtube.com/watch?v=XmSdTa9kaiQ

http://www.youtube.com/watch?v=lWdG8NoFXY0

httpv://www.youtube.com/watch?v=CuDqHtAR6L8

httpv://www.youtube.com/watch?v=8xQOb51qZ-c

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/