Утринскиот секс го зајакнува имунитетот

22 декември, 20110
utrinski seks 2

Утринскиот секс за многу мажи претставува идеален почеток на денот. Мажите наутро имаат највисоко ниво на тестостерот и затоа скоро секогаш се будат со ерекција. Она што е сигурно е дека утринскиот секс е идеален начин за размрдување и утринско вежбање. Жените се малку скептични кога станува збор за ваков вид на „вежби“, но утринскиот секс станува се поприфатен и од страна на понежниот пол.

Утринскиот секс не само што буди добро чувство кое трае во текот на целиот ден, туку и го зајакнува имунолошкиот систем, тврди американскиот секс терапевт Деби Хербеник. Луѓето кои го започнуваат својот ден со секс се поздрави и посреќни од оние кои го започнуваат денот со шоља кафе и весник во рака.

Освен тоа, редовниот секс е одличен начин за да го подобрите квалитетот на косата, кожата и ноктите.

Фактот дека со утринскиот секс согорувате околу 300 калории ќе ги натера и оние помалку заинтересраните да ја прифатат оваа идеја. Одредени пози може да ви помогнат и да ги зацврстите и обликувате мускулите на телото.

Сепак, како и со се останато, ни со сексот не треба да се претерува. Некои истражувања потврдуваат дека идеално е да имате секс од 3 – 5 пати неделно, бидејќи секс повеќе о 5 пати неделно го ослабнува имунолошкиот систем и има контра ефекти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma