Вечерва се бира 56 победник на Евровизија

14 мај, 20110
evrovizija-2011-1-498

Финалето на 56 песна на Евровизија ќе биде одржано вечерва во Есприт арената во Дизелдорф, каде меѓу 25 композиции, жирито и публиката ќе го одберат победникот на овогодинешното натпреварување за најдобра песна на Европа.

Во конкуренција влегоа песните од земјите Финска, Босна и Херцеговина, Данска, Литванија, Унгарија, Ирска, Шведска, Естонија, Грција, Русија, Франција, Италија, Швајцарија, Велика Британија, Молдавија, Германија, Романија, Австрија, Азербејџан, Словенија, Исланд, Шпанија, Украина, Грузија и Србија.

Евровизијата можете да ја следите на националната телевизија со преносот во живо, каде ќе се дознае кој ќе биде следен домаќин на евросонгот наредната година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma