Виктор Вазарели: Креатор на илузиона уметност

26 јули, 20110
victor vasarely

Виктор Вазарели (9 април 1906 – 15 март 1997) бил унгарско – француски скулптор кој работел во стилот на Op-art. Вазарели го трансформира визуелниот медиум за уметност и скулптура. Неговите оптички интерпертации склопени во тридимензионалност ја направија неговата работа, една од најпознатите зашеметувачки и шарени парчиња во меодерното време.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit