Во Мексико убиен новинар и неговото семејство

21 јуни, 20110
Mexico-Juarez-relatives-of-Luis-Carlos-Santiago-Sept-16-2010-500x332
Мексиканскиот новинар Миген Анхел Лопез, познат по известување за шверц со дрога бил убиен денес заедно со својата сопруга и син во стан во градот Веракруз, пишува “Танјуг“, пренесува НетПрес.
Лопез и неговото семејство ги убила вооружена група која насилно влегла во нивниот стан.
Убиениот новинар работел во весникот “Нотивер“ еден од најважните во градот, специјализиран за теми кои се однесуваат на шверц со наркотици и организиран криминал.
Според податоците на мексиканската Комисија со човекови права од 2000 година во таа земја биле убиени 68 новинари.
Мексико се смета за најризична земја за новинарите на американскиот континент, а трети во светот после Пакистан и Ирак.
Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma