Водич за добар секс

4 јуни, 20110
restart_sex

Добриот секс нема да ви падне од небо и неможете да го доживеете без малку напор. Затоа погледнете ги овие пет најдобри и најлоши работи кои можете да ги направите за вашиот сексуален живот.

Добрата петорка

  1. Се што го поттикнува окситоцинот (хормонот на среќа) е добро. Тој влијае на нервниот систем да реагира на вистински допир или пак на самата идеа за допир. Затоа бакнувањето, мазењето, насмевките, комплиментите, нежните допири, сите тие влијаат на доброто сексуално расположение.
  2. Балансирајте го вежбањето, особено жените кои имаат потешкотии во доживувањето оргазам. Премногу или премалку  вежбање може лошо да влијае на сексуалниот живот.
  3. Чоколадата, на вашите усни или мисли. Докажано е дека се работи само пласибо ефект, меѓутоа има мала заслуга за доброто расположение кое го поттикнува чоколадото, поради природниот стимуланс какао.
  4. Промена. Стимулансите во мозокот се активираат кога се наоѓаме на нови места, почуствуваме нови вкусови, звуци и мириси. Затоа сексот е секогаш подобар на одмор или на некое ново место, отколку дома.
  5. Не ја заборавајте еволуцијата: нагонот за репродукција секогаш ги поттикнува обете страни за подобар секс.

Лошата петорка

  1. Заборавете на алкохолот и дрогата. Прво ве опуштаат, а потоа ве прават неспособни за било каква активност, па камо ли за секс и уживање во него.
  2. Премногу или премалку храна го убива либидото.
  3. Тешката порнографија – за жените.
  4. Расеаноста – за жените. За разлика од мажите, кои кога еднаш се спремни за секс никој и ништо неможе да ги запре, кај жените полесно се одзема вниманието (плашење на бебе, звонење на телефон итн.)
  5. Голем стрес поради пари и работа – особено за мажите кои имаат проблем со ерекција кога некоја ситуација на работа нема да им успее.

Запомнете едно, мозкот, секоја клетка во нашето тело, нашите мисли и емоции – може се да променат. Сексот е чудесна хемија.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi