Зачини за слабеење

10 јуни, 20110
Začini

Доколку сте донеле одлука да ослабете и практикувате некаков режим на исхрана, одлично ќе ви дојде информацијата дека има зачини кои го убрзуваат метаболизмот и топењето на калориите.

Цимет. По една лажичка на ден земајте од овој ароматичен зачин. Доволно е да го забрзате топењето на калориите. Само не претерувајте со количината. Поголема количина може да предизвика оштетување на црниот дроб.

Лута пиперка. Таа може да ви помогне да ги согорите мастите во телото. Доколку не јадете луто, тогаш може да земете капсули кои го имаат истиот состав и истиот ефект.

Црн бибер. Веројатно секој ден го користите при подготовката на јадењата, но ретко кој од нас знае дека тој го забрзува метаболизмот. Особено ефикасен е свежо мелениот бибер.

Ѓумбир. Тој ја зголемува циркулацијата, ги топи мастите, а во комбинација со зелен чај одлично го елиминира целулитот.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma