Зачините во служба на здравјето

14 март, 20110
Začini

Во прилог на подобрување на вкусот на храната, користиме најразлични зачини. Но, зачините не ја имаат само оваа функција. Тие исто така придонесуваат за подобро здравје и лечат некои болести.

Рузмаринот може да го замени аспиринот. И тој исто така има смирувачко дејство, опушта. Нането помага при симптомите на гадење, повраќање и ги смирува грчевите во стомакот.

Со помош на магдоносот се подобрува мокрењето, ги спречува инфекциите на мочниот меур и уринарниот тракт, а исто така и ја убива непријатната миризба.

Мајчината душица смирува и ја ублажува кашлицата. Исто така таа е многу корисна за желудникот.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma