Запрено истекувањето на радиоактивна вода од “Фукушима 1“

6 април, 20110
JAPAN/
По серијата несупешни обиди, истекувањето на радиоактивнта вода од оштетената јапонска нуклеарка “Фукушима 1“ е сопрено, соопшти компанијата “Токио Електрик Пауер“ (ТЕПКО), пренесува Нетпрес.
Работниците од ТЕПКО откриле дека радиоактивната вода истекува од пукнатина широка 20 сантиметри, во бетонот на шахтата на вториот реактор.
Досега неколкупати имаше безуспешни обиди да се открие од каде истекува водата од оштетената атомска централа. Денеска истекувањето било спречено со истурање на 1,5 илјади литри течно стакло и други хемиски средства  во пукнатината.

Извор: Нетпрес

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma